"Ти си никой". Защо руски войници отказват да се бият в Украйна

Той воюва срещу Украйна над четири месеца, но изведнъж всичко се променя. Ефрейтор Иля Камински просто спира да изпълнява заповедите на руското командване. ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Открита газова война срещу Европа". Русия още повече намалява доставките

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова Европа да отговори на обявената от Русия "газова война" и да засили санкциите срещу Москва, след като "Газпром" обяви предстоящо съкращаване на дневни ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Военните власти в Мианмар екзекутираха четирима активисти за демокрация

Военните власти в Мианмар са екзекутирали четирима активисти за демокрация, обвинени в подпомагане на извършването на "терористични актове", съобщи Ройтерс, като се позовава на държавни медии от стран ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Да бъда най-добрият". Арманд Дуплантис, който скочи по-високо от всички

Той твърде вероятно знае, че се състезава сам срещу себе си. Затичва се, забива прът в трапа пред стойката, а той се извива в полукръг и го изхвърля нагоре, високо над летвата. Когато се приземява обр ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Европейската комисия одобри ваксина срещу маймунската шарка

Европейската комисия (ЕК) одобри употребата на ваксината "Имванекс" срещу маймунска шарка за Европейския съюз, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн в понеделник, предаде БТА. Говорител на ЕК потвърди решен ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Цената на пшеницата рязко се качи след руската атака срещу Одеса. Москва отрича да има връзка

Цената на пшеницата се повиши рязко в понеделник, като два дни по-рано руски ракети удариха украинското пристанище в Одеса. Кремъл казва, че атаката е била насочена срещу военни съоръжения и няма да з ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Фон дер Лайен призова всички страни да пестят газ. България подкрепи предложените мерки

Европейските страни, които не са зависими от руския газ, трябва да покажат солидарност с онези, които са принудени да полагат усилия за съхранение заради надвисналото спиране на горивото, каза председ ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"От десетилетия превозвачи се оплакват". Турският посланик иска държавен контрол на границата

Турция иска на граничния пункт "Капитан Андреево" да се осигури български държавен контрол, за да се предотвратят проблемите, които са известни на турските превозвачи и фирми износители отдавна. Това ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Тайният запис, който разкри как Минск е приземил самолет с измама

Авиационната агенция на ООН за първи път обвини висши беларуски служители, че са подали фалшив сигнал за бомба, заради който миналата година самолет на Ryanair беше принуден да се приземи. Така пътува ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Азербайджан е готов да доставя на България още до 1 млрд. куб. м газ годишно

Азербайджан може да достави на България допълнително между 500 млн. и 1 млрд. куб. м природен газ годишно. Това съобщи премиерът в оставка Кирил Петков пред Нова телевизия в неделя. Новината идва след ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Коментираме много теми с него." Ковачки е консултант на ТЕЦ "Брикел", каза шефът ѝ

Бизнесменът Христо Ковачки и в момента е консултант на ТЕЦ "Брикел". Това потвърди изпълнителният директор на предприятието Янилин Павлов пред Нова телевизия. "Разбира се, че познавам г-н Ковачки. Ком ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Украинците няма да излязат победители." Орбан поиска САЩ да преговарят с Русия за войната в Украйна

Унгарският премиер Виктор Орбан поиска Русия и САЩ да започнат мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна. Той каза, че Киев не може да победи Москва и критикува европейските санкции срещу Р ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

СЗО обяви епидемията от маймунска шарка за извънредна ситуация с международно значение

Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус обяви епидемията от маймунска шарка за извънредна ситуация с международно значение, съобщиха световните агенции, цитирани ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Атаката срещу Одеса поставя под въпрос дали Русия ще спазва сделката за износ на зърно, смятат САЩ и ЕС

Атаката срещу пристанището в украинския град Одеса поставя под въпрос дали Русия ще спазва сделката за износ на зърно. Тази позиция изразиха Украйна, САЩ и Европейския съюз (ЕС). Ракетният удар от съб ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Отдавна не е диалект." Македонският език няма нужда от резрешение да съществува, казват общественици

Декларацията, с която България напомни на Европейския съюз, че не признава македонския език "ненужно усложнява и пречи" на сближаването между София и Скопие. Това гласи позиция на българската секция о ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Украинските сили настъпват към Херсон. Русия се бори да задържи ключов мост над Днепър

Украинската армия предприе контраофанзива срещу руските сили в Южна Украйна. През последните 48 часа в окупираната от руските войски Херсонска област се водят тежки боеве, съобщи британското военно ра ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

САЩ и ЕС изпращат нова военна помощ на Украйна. Киев очаква още четири системи HIMARS

САЩ и Европейският съюз одобриха изпращането на нова военна помощ за Украйна. Американската помощ e на стойност 270 млн. долара и включва четири допълнителни високомобилни артилерийски ракетни системи ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Членовете на избирателни комисии са против връщането на хартиените бюлетини, показва проучване

Членовете на районни избирателни комисии (РИК) не одобряват връщането на хартиените бюлетини паралелно с машинното гласуване, показаха резултатите от анкета на Института за развитие на публичната сред ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Положихме максимални усилия". БСП решава в понеделник кога да върне мандата

Изпълнителното бюро на БСП и колективните органи на партията ще решат на събрание в понеделник кога да върнат третия мандат за съставяне на правителство. Това каза депутатът от партията Филип Попов в ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Аз ли съм мафия?" Слави Трифонов каза, че ИТН няма повече да участва в преговорите за кабинет

Слави Трифонов каза, че "Има такъв народ" (ИТН) няма да подкрепи правителство с мандат на БСП, няма да води повече разговори за съставянето на кабинет и иска да се проведат предсрочни избори. Това ста ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Русия, Турция, Украйна и ООН подписaха споразумения за износ на зърно

В Истанбул беше подписано споразумение по плана на ООН, което позволява отново да се изнася украинско зърно, въпреки че в страната се води война. Целта е да се предотврати световната продоволствена кр ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Фантазията е реалност". Тим Бъртън в страната на чудесата

"Мога да се облека в клоунски костюм и щастливо да се усмихвам на хората, но те пак ще казват, че съм мрачна личност. А аз не мисля, че съм такъв, аз съм нормален и жизнерадостен". Това твърди човекът ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Петков води разговори за още доставки на газ от Азербайджан

Министър-председателят в оставка Кирил Петков е обсъдил с президента на Азербайджан Илхам Алиев възможността България да получава допълнителни доставки на азерски газ. Това съобщи самият Петков в проф ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Депутатите имат 14 дни да номинират кандидати за шеф на Антикорупционната комисия

Парламентът прие процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати и избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущест ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"Явни военни престъпления". Хюман райтс уоч обвини Русия, че измъчва цивилни в Украйна

Международната правозащитна организация Хюман райтс уоч обвини Русия в извършване на изтезания, незаконни задържания и отвличания на цивилни в окупираните райони на Южна Украйна в Херсонска и Запорожк ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"В душата ми тлее омраза". Как войната на Русия в Украйна променя българите в Германия

"Виждам как тази война ме променя - наред с болката и съчувствието усещам как в душата ми тлее омраза! Мислех, че това чувство ми е непознато, а сега то е в мен! Аз, която винаги съм се опитвала да ра ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

БСП ще държи мандата до 15 август, за да може парламентът да избере председател на КЕВР

БСП ще държи мандата за сформиране на правителство поне до 15 август, за да може парламентът да продължи да работи и да се завърши процедурата за избор на нов председател на Комисията за енергийно и в ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

Над 1500 нови случая на ден. Противоепидемични мерки са въведени в общо 19 области

Областите, в които има ръст на новите случаи на заразени с COVID-19 и здравните власти въвеждат противоепидемични мерки, станаха общо 19. Мерките са леки и включват носене на маски в лечебни и здравни ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

€600 000, $125 000 и диаманти. Как хора от службите на Украйна са работили за Русия

След уволнението на шефа на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) Иван Баканов се оказа, че негови служители по време на войната са преминали на страната на врага, или са избягали точно преди руската ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)

"И е бяло, не е черно". Защо властите досега не забелязваха пушека от ТЕЦ "Брикел"

Местните хора от години подават сигнали за черния дим от ТЕЦ "Брикел". Властите издават актове, но всичко си продължава както преди. Сега премиерът видя "невероятно замърсяване". Той заподозря "чадър" ...
svobodnaevropa.bg(преди 2 години)